Obec Příšov

Příšov č.p. 36
330 11 Třemošná

Historie

První písemná zmínka o obci Příšov pochází z roku 1268, kdy se objevuje označení „Milko de Presow“ a posléze v roce 1293 „Petro milite de Priesow“. Okolo 14. století se Příšov dostal do majetku Plaského kláštera. Předpokládá se, že později v letech 1476 až 1484 vlastnil Příšov Markvart z Úlic, který zpočátku sídlil ve vedlejší obci Chotíkov. Rod Markvartů sídlil na řadě menších statků v okolí a v roce 1555 vytvořili panství Dolní Bělá. Po událostech roku 1620 byla Dolní Bělá koupena Vřesovci z Vřesovic, ale část panství byla opět dána klášteru v Plasích, zřejmě i se vsí Příšov, jelikož není v roce 1654 uveden jako majetek světského majitele. Klášter byl posléze zrušen a dobu zde fungoval Náboženský fond až do roku 1830, kdy Lobkowiczovi získali část panství, které se skládalo ze vsí Nekmíř, Tatiná, Lhotka, Žilov, Nevřeň, Ledce, Záluží, Stýskaly, Třemošná a Příšov. Lobkowiczové poté statek v Příšově prodali roku 1895 Stanislavu Wopršálkovi, který zde sídlil až do roku 1948.

Příšov je však uváděn ve všech krajových turistických a vlastivědných publikací kvůli památce přírodní, a to skutečně staré (snad 30-40 milionů let): Příšovská Homolka, sopka z mladší doby třetihorní.

Aktuálně má v obci trvalé bydliště 321 obyvatel (k 1.1.2021).